Träningsmatcher

Här samlar vi lagens träningsmatcher inför säsongen 19/20. Listan uppdateras löpande.

Bodens HF
13 augusti: Bodens HF – Kiruna AIF 5-2
18 augusti: Bodens HF – Kiruna IF 3-1
25 augusti: Bodens HF – Narvik Hockey 5-1
31 augusti – 1 september: DM i Kalix
7 september: Bodens HF – Kalix HC
8 september 15.30: SK Lejon – Bodens HF

Borlänge HF
16 augusti 19.00: Borlänge HF – Forshaga IF 7-2
21 augusti 19.00: Grums IK – Borlänge HF 2-4
23 augusti 19.00: Forshaga IF – Borlänge HF 6-5 efter förlängning
1 september 16.00: Borlänge HF – Östersunds IK
5 september 19.00: Borlänge HF – Grums IK
8 september 13.00: Östersunds IK – Borlänge HF

Borås HC
10 augusti 15.00: Borås HC – Halmstad HF 3-2 efter förlängning
14 augusti 19.00: Borås HC – HC Dalen 1-5
17 augusti 15.00: Borås HC – Hanhals IF 5-6 efter förlängning
23 augusti 19.30: Fredrikshamn – Borås HC 4-5
24 augusti 15.00: Ålborg – Borås HC 9-1
28 augusti 19.00: HC Dalen – Borås HC
4 september 19.00: Halmstad HF – Borås HC
8 september 16.00: Hanhals IF – Borås HC

Enköpings SK
15 augusti: Lindlövens IF – Enköpings SK 4-2
21 augusti 19.00: Väsby IK – Enköpings SK 7-2
28 augusti: Enköpings SK – Lindlövens IF
30 augusti: Enköpings SK – Almtuna IS
4 september: Kumla HC – Enköpings SK
10 september 19:00: Enköpings SK – Väsby IK

Forshaga IF
16 augusti 19.00: Borlänge HF – Forshaga IF 7-2
23 augusti 19.00: Forshaga IF – Borlänge HF 6-5 efter förlängning
30 augusti 19.00: Forshaga IF – Hammarby IF
31 augusti 15.00 CUP: Skövde IK – Forshaga IF
1 september 15.00 CUP: Mariestad BoIS – Forshaga IF
7 september 16.15: Ringerike Panthers – Forshaga IF

Grums IK
21 augusti 19.00: Grums IK – Borlänge HF 2-4
30 aug – 1 sept CUP med Grums, Hanhals, Malung och Segeltorp
1 september 16.00: Grums IK – Malungs IF
5 september 19.00: Borlänge HF – Grums IK
7 september 16.00: Grums IK – Grüner



Halmstad HF
10 augusti 15.00: Borås HC – Halmstad HF 3-2 efter förlängning
17 augusti 16.00: Halmstad HF – Herlev Eagles 3-2 efter förlängning
30 augusti 19.00: Halmstad HF – Tyringe SoSS
1 september 14.00: Herlev Eagles – Halmstad HF
4 september 19.00: Halmstad HF – Borås HC
6 september 19.00: Tyringe SoSS – Halmstad HF
7 september 16.00: Halmstad HF – Visby/Roma HK

Hammarby IF
21 augusti 19.30: Hammarby IF – Vallentuna BK 0-2
28 augusti 19.00: Köping HC – Hammarby IF
30 augusti 19.00: Forshaga IF – Hammarby IF
4 september 19.00: Hammarby IF – Köping HC
7 september 15.00: Mariestad BoIS – Hammarby IF

Hanhals IF
17 augusti 15.00: Borås HC – Hanhals IF 5-6 efter förlängning
30 aug – 1 sept CUP med Grums, Hanhals, Malung och Segeltorp
8 september 16.00: Hanhals IF – Borås HC

HC Dalen
14 augusti 19.00: Borås HC – HC Dalen 1-5
17 augusti 15.00: Mariestad BoIS – HC Dalen 2-3 efter straffar
21 augusti 19.00: Skövde IK – HC Dalen 2-4
28 augusti 19.00: HC Dalen – Borås HC
1 september 16.00: HC Dalen – Vallentuna BK
8 september 16.00: HC Dalen – Skövde IK

Huddinge IK
14 augusti: Huddinge IK – Almtuna IS 3-0
21 augusti: Köping HC – Huddinge IK 3-2
30 augusti: Nybro IF – Huddinge IK
31 augusti: Kallinge/Ronneby IF – Huddinge IK
8 september: Huddinge IK – Linden Hockey
11 september: Almtuna IS – Huddinge IK

Hudiksvalls HC
14 augusti 19.00: Hudiksvalls HC – Strömsbro IF 7-0
22 augusti 19.00: Hudiksvalls HC – Östersunds IK 3-1
28 augusti 19.00: Strömsbro IF – Hudiksvalls HC
5 september 19.00: Östersunds IK – Hudiksvalls HC

IF Troja/Ljungby
16-17 augusti: Cup i Tingsryd tillsammans med Tingsryd, Karlskrona (4-2 till Karlskrona) och Kristianstad (5-2 till Kristianstad)
21 augusti 19.00: IF Troja/Ljungby – Herlev Eagles 4-1
27 augusti 16.00: Kalmar HC – IF Troja/Ljungby 3-2
31 augusti 16.00: IF Troja/Ljungby – Vallentuna BK
1 september 16.00: IF Troja/Ljungby – Nybro IF
6 september 19.00: IF Troja/Ljungby – Tingsryds AIF

Kalix HC
16 augusti: RoKi – Kalix HC 3-2 efter straffar
21 augusti: Kalix HC – Piteå HC 0-7
23 augusti: Kalix HC – Narvik IK 3-4 efter förlängning
26 augusti: Piteå HC – Kalix HC 6-1
30 augusti DM-spel: Kalix HC – Brooklyn Tigers
31 augusti DM-spel: Kiruna IF – Kalix HC
31 augusti DM-spel: Kalix HC – Piteå HC
1 september DM-spel: Kiruna AIF – Kalix HC
1 september DM-spel: Kalix HC – Bodens HF

Kallinge/Ronneby IF
14 augusti 19.00: Karlskrona HK – Kallinge/Ronneby IF 6-2
18 augusti 16.00: Nybro IF – Kallinge/Ronneby IF 2-3
22 augusti: Kallinge/Ronneby IF – Kalmar HC 3-2
28 augusti 19.00: Kallinge/Ronneby IF – Nybro IF
31 augusti 14.00: Kallinge/Ronneby IF – Huddinge IK
1 september 16.00: Kallinge/Ronneby IF – Mörrums GoIS
3 september: Kalmar HC – Kallinge/Ronneby IF
6 september 19.00: Kallinge/Ronneby – Karlskrona HK

Kalmar HC
14 augusti: Västerviks IK – Kalmar HC 4-3
22 augusti: Kallinge/Ronneby IF – Kalmar HC 3-2
24 augusti 16.00: Kalmar HC – IF Troja-Ljungby 3-2
29 augusti 19.00: Kalmar HC – Mörrums GoIS
1 september: Kalmar HC – Vimmerby HC
3 september: Kalmar HC – Kallinge/Ronneby IF
6 september: Vimmerby HC – Kalmar HC

Kiruna AIF
7 augusti: Narvik Hockey – Kiruna AIF 5-3
9 augusti: RoKi – Kiruna AIF 5-1
13 augusti: Bodens HF – Kiruna AIF 5-2
28 augusti: Kiruna AIF – Narvik Hockey
30 augusti DM-spel: Kiruna AIF – Kiruna IF
31 augusti DM-spel: Piteå HC – Kiruna AIF
31 augusti DM-spel: Bodens HF – Kiruna AIF
1 september DM-spel: Kiruna AIF – Kalix HC
1 september DM-spel: Kiruna AIF – Brooklyn Tigers
7 september: Piteå HC – Kiruna AIF

Kiruna IF
17 augusti: Vännäs HC – Kiruna IF 3-4
18 augusti: Bodens HF – Kiruna IF 3-1
20 augusti: Kiruna IF – Narvik Hockey 4-0
23 augusti: Luleå J20 – Kiruna IF 4-2
30 augusti DM-spel: Kiruna AIF – Kiruna IF
31 augusti DM-spel: Kiruna IF – Kalix HC
31 augusti DM-spel: Brooklyn Tigers – Kiruna IF
1 september DM-spel: Kiruna IF – Bodens HF
1 september DM-spel: Piteå HC – Kiruna IF
4 augusti: Narvik Hockey – Kiruna IF
8 augusti: Kiruna IF – Luleå J20

Kumla HC
18 augusti 16.00: Wings HC Arlanda – Kumla HC 5-2
29 augusti 19.00: Örebro HK J20 – Kumla HC
1 september 16.00: Kumla HC – Wings HC Arlanda
4 september 19.00: Enköpings SK – Kumla HC
7 september 15.00: Kumla HC – Falu IF

Köping HC
21 augusti 19.00: Köping HC – Huddinge IK 3-2
30 augusti 20.00: Köping HC – Surahammars IF
31 augusti 17.00: Köping HC – Fagersta AIK
1 september 16.00: Köping HC – IFK Arboga
4 september 19.00: Hammarby IF – Köping HC
8 september 16:00 Köping HC – Sollentuna HC
11 september 19:00 Sollentuna HC – Köping HC



Linden Hockey
18 augusti 16:00: Linden Hockey – Sollentuna HC 3-1
21 augusti 16:00: Wings HC Arlanda – Linden Hockey 5-1
1 september 16:00: Sollentuna HC – Linden Hockey
7 september 15:00: Linden Hockey – Wings HC Arlanda
8 september 16.00: Huddinge IK – Linden Hockey (?)

Lindlövens IF
15 augusti: Lindlövens IF – Enköpings SK 4-2
21 augusti 19:00 Sollentuna HC – Lindlövens IF 4-3 efter förlängning/straffar
28 augusti: Enköpings SK – Lindlövens IF
1 september 16:00 Lindlövens IF – Väsby IK
4 september 19:00 Lindlövens IF – Sollentuna HC
7 september 17.00: Lindlövens IF – Guldsmedshytte SK
8 september 16:00 Väsby IK – Lindlövens IF

Malungs IF
15 augusti 19.00: Malungs IF – Mora IK J20 3-2 efter förlängning
21 augusti 19.00: Strömsbro IF – Malungs IF 6-7 efter förlängning
30 augusti 16.30: Hanhals IF – Malungs IF CUP
31 augusti 13.00: Segeltorps IF – Malungs IF CUP
1 september 16.00: Grums IK – Malungs IF CUP
6 september 19.00: Malungs IF – Strömsbro IF

Mariestad BoIS
14 augusti 19.00: Skövde IK – Mariestad BoIS 1-3
17 augusti 15.00: Mariestad BoIS – HC Dalen 2-3 efter straffar
21 augusti: Mariestad BoIS – BIK Karlskoga 2-1 efter straffar
30 augusti – 1 september: Cup i Mariestad med Skövde, Forshaga och ev ett norskt lag
7 september: Mariestad BoIS – Hammarby IF

Mörrums GoIS
9 augusti 19.00: Kristianstads IK – Mörrums GoIS 7-0
21 augusti 19.00: Mörrums GoIS – Nybro IF 1-4
23 augusti 19.00: Tyringe SoSS – Mörrums GoIS 4-5 efter straffar
29 augusti 19.00: Kalmar HC – Mörrums GoIS
1 september 16.00: Kallinge/Ronneby IF – Mörrums GoIS
4 september 19.00: Mörrums GoIS – Tyringe SoSS
7 september 15.00: Mörrums GoIS – Gladsaxe Bears

Nybro IF
7 augusti 19.00: Nybro IF – IK Oskarshamn 4-2
14 augusti 19.00: Nybro IF – Vimmerby HC 4-5
18 augusti 16.00: Nybro IF – Kallinge/Ronneby IF 2-3
21 augusti 19.00: Mörrums GoIS – Nybro IF 1-4
22 augusti 19.00: Nybro IF – Tranås AIF 3-1
28 augusti 19.00: Kallinge/Ronneby IF – Nybro IF
30 augusti 19.00: Nybro IF – Huddinge IK
1 september 16.00: IF Troja/Ljungby – Nybro IF
4 september 19.00: Tingsryds AIF – Nybro IF
11 september 19.00: Tranås AIF – Nybro IF

Nyköpings SK
14 augusti 19.00: Nyköpings SK – Södertälje SK 1-10
20 augusti 19.00: Nyköpings SK – Tranås AIF 2-1
22 augusti 19.00: Nyköpings SK – Vimmerby HC 2-3 efter förlängning
28 augusti 19.00: Tyresö/Hanviken SK – Nyköpings SK
4 september 19.00: Nyköpings SK – Tyresö/Hanvikens SK
6 september 19.00: Nyköpings SK – Visby/Roma HK
8 september 16.00: Tranås AIF – Nyköping Gripen

Piteå HC
16 augusti: Piteå HC – Tegs SK 5-2
21 augusti: Kalix HC – Piteå HC 0-7
26 augusti: Piteå HC – Kalix HC 6-1
31 augusti – 1 september DM-spel
5  september: Tegs SK – Piteå HC
7  september: Piteå HC – Kiruna AIF

Segeltorps IF
21 augusti 19.00: Segeltorps IF – Tyresö/Hanvikens SK 3-5
23 augusti 19.00: Segeltorps IF – Vallentuna BK 3-4 efter förlängning
31 augusti 13.00: Segeltorps IF – Malungs IF
6 september 19.00: Vallentuna BK – Segeltorps IF

SK Lejon
18 augusti 15.30: SK Lejon – Tegs SK 1-2 efter straffar
21 augusti 19.00: SK Lejon – Vännäs HC 3-5
28 augusti 19.00: Vännäs HC – SK Lejon
1 september 16.00: Teg SK – SK Lejon
8 september 15.30: SK Lejon – Bodens HF

Skövde IK
14 augusti 19.00: Skövde IK – Mariestad BoIS 1-3
17 augusti 16.00: Skövde IK – Grästorps IK 5-2
21 augusti 19.00: Skövde IK – HC Dalen 2-4
30 augusti – 1 september: Cup i Mariestad
8 september 16.00: HC Dalen – Skövde IK
14 september 15.00: Skövde IK – Hammarby IF

Sollentuna HC
14 augusti 19:00 Tyresö/Hanviken – Sollentuna HC 0-2
18 augusti 16:00 Linden Hockey – Sollentuna HC 3-1
21 augusti 19:00 Sollentuna HC – Lindlövens IF 4-3 efter förlängning/straffar
1 september 16:00 Sollentuna HC – Linden Hockey
4 september 19:00 Lindlövens IF – Sollentuna HC
8 september 16:00 Köping HC – Sollentuna HC
11 september 19:00 Sollentuna HC – Köping HC

Strömsbro IF
14 augusti 19.00: Hudiksvalls HC – Strömsbro IF 7-0
21 augusti 19.00: Strömsbro IF – Malungs IF 6-7 efter förlängning
28 augusti 19.00: Strömsbro IF – Hudiksvalls HC
6 september 19.00: Malungs IF – Strömsbro IF

Surahammars IF
30 augusti 20.00: Köping HC – Surahammars IF

Tegs SK
16 augusti: Piteå HC – Tegs SK 5-2
18 augusti 15.30: SK Lejon – Tegs SK 1-2 efter straffar
28 augusti 19.00: Örnsköldsvik HF – Tegs SK
1 september 16.00: Teg SK – SK Lejon
5 september: Tegs SK – Piteå HC
11 september 19.00: Tegs SK – Örnsköldsvik HF

Tranås AIF
18 augusti 16.00: Tranås AIF – Vimmerby HC 5-1
20 augusti 19.00: Nyköpings SK – Tranås AIF 2-1
22 augusti 19.00: Nybro IF – Tranås AIF 3-1
26 augusti 19.00: Vimmerby HC – Tranås AIF 2-5
28 augusti 19.00: Västerviks IK – Tranås AIF
4 september 19.00: Tranås AIF – Vita Hästen
8 september 16.00: Tranås AIF – Nyköping Gripen
11 september 19.00: Tranås AIF – Nybro IF

Tyresö/Hanvikens SK
14 augusti 19:00 Tyresö/Hanviken – Sollentuna HC 0-2
21 augusti 19.00: Segeltorps IF – Tyresö/Hanvikens SK 3-5

28 augusti 19.00: Tyresö/Hanvikens SK – Nyköpings SK
4 september 19.00: Nyköpings SK – Tyresö/Hanvikens SK

Tyringe SoSS
16 augusti 19.00: Tyringe SoSS – Malmö Redhawks J20 2-4
23 augusti 19.00: Tyringe SoSS – Mörrums GoIS 4-5 efter straffar
30 augusti 19.00: Halmstad HF – Tyringe SoSS
4 september 19.00: Mörrums GoIS – Tyringe SoSS
6 september 19.00: Tyringe SoSS – Halmstad HF
11 september 19.00: Kristianstads IK – Tyringe SoSS

Vallentuna BK
14 augusti: Spånga IS – Vallentuna BK 0-5
21 augusti: Hammarby IF – Vallentuna BK 0-2
23 augusti: Segeltorps IF – Vallentuna BK 3-4 efter förlängning
28 augusti: Väsby IK – Vallentuna BK
31 augusti: IF Troja/Ljungby – Vallentuna BK
1 september: HC Dalen – Vallentuna BK
4 september: Vallentuna BK – Väsby IK
6 september: Vallentuna BK – Segeltorps IF

Vimmerby HC
15 augusti 19.00: Nybro IF – Vimmerby HC 4-5
18 augusti 16.00: Tranås AIF – Vimmerby HC 5-1
22 augusti: Nyköping Gripen – Vimmerby HC 2-3 efter förlängning
26 augusti 19.00: Vimmerby HC – Tranås AIF 2-5
30 augusti: Västerviks IK – Vimmerby HC
1 september: Kalmar HC – Vimmerby HC
6 september: Vimmerby HC – Kalmar HC

Visby/Roma HK
24 augusti: Visby/Roma HK – IK Guts 6-4
6 september 19.00: Nyköpings SK – Visby/Roma HK
7 september 16.00: Halmstad HF – Visby/Roma HK

Vännäs HC
17 augusti 17.00: Vännäs HC – Kiruna IF 3-4
21 augusti 19.00: SK Lejon – Vännäs HC 3-5
28 augusti 19.00: Vännäs HC – SK Lejon
3 september 19.00: Örnsköldsvik HF – Vännäs HC
6 september 19.00: Vännäs HC – IF Björklöven
8 september 15.00: Vännäs HC – Örnsköldsvik HF

Väsby IK
21 augusti 19:00 Väsby IK – Enköpings SK 7-2
23 augusti 19:00 Almtuna IS – Väsby IK 2-1 efter förlängning
28 augusti 19:00 Väsby IK – Vallentuna BK
1 september 16:00 Lindlövens IF – Väsby IK
4 september 19:00 Vallentuna BK – Väsby IK
8 september 16:00 Väsby IK – Lindlövens IF
10 september 19:00 Enköpings SK – Väsby IK

Wings HC Arlanda
18 augusti 16:00 Wings HC – Kumla HC 5-2
21 augusti 16:00 Wings HC – Linden Hockey 5-1
31 augusti 16:00 Spånga IS – Wings HC
1 september 16:00 Kumla – Wings HC
7 september 15:00 Linden Hockey – Wings HC

Örnsköldsvik HF
23 augusti 19.00: MODO – Örnsköldsvik HF 7-2
28 augusti 19.00: Örnsköldsvik HF – Tegs SK
3 september 19.00: Örnsköldsvik HF – Vännäs HC
5 september 19.00: Örnsköldsvik HF – Kovlands IF
8 september 15.00: Vännäs HC – Örnsköldsvik HF
11 september 19.00: Tegs SK – Örnsköldsvik HF

Östersunds IK
22 augusti 19.00: Hudiksvalls HC – Östersunds IK 3-1
30 augusti 19.00: Östersunds IK – Brunflo IK
1 september 16.00: Borlänge HF – Östersunds IK
5 september 19.00: Östersunds IK – Hudiksvalls HC
8 september 13.00: Östersunds IK – Borlänge HF




 

Dela inlägg: