Viktiga spelare förlänger med Halmstad
Halmstad har förlängt med tre spelare. Det är de två forwardsen Marcus Borgh och Niklas Bunnstedt samt backen Ludwig Larsson.
Borgh har blivit en riktig trotjänare för Halmstad. Han kom till klubbens juniorer 09/10 och har blivit kvar sedan dess. Trots sina 25 unga år är han nu klar för sin nionde säsong i A-laget. Förra säsongen noterades Borgh för 4 poäng på 21 matcher.
Bunnstedt kom till Halmstad inför 16/17 och är klar för sin tredje raka säsong. Förra säsongen gjorde han 13 poäng på 33 matcher
Larsson är en egen produkt som spelat i klubben under hela sin karriär. Han är klar för sin femte raka säsong i A-laget.
Samtidigt står det även klart att forwarden Lucas Nielsen lämnar klubben. Vart han tar vägen är inte klart i nuläget.